Наразі найефективнішою стратегією в програмі ЕКЗ є «one and done». Це означає, що наша задача за одну стимуляцію зростання фолікулів отримати достатню кількість яйцеклітин й відповідно здорових ембріонів, які заморожуються. Часто така програма дає можливість після народження першої дитини планувати вагітність після перенесення наступного ембріона вже без стимуляції, до того ж це ембріони, отримані в молодшому віці. «Це забезпечує максимальну результативність програми, запобігає зайвим візитам пари до клініки та частій здачі аналізів. Це важливо ще й морально для пари й особливо для жінки. Зберігає їх цінній репродуктивне час. Оскільки в природному циклі дозріває лише один фолікул (рідко два), він може не містити яйцеклітину, ооцит може бути не зрілим або не запліднитися, овуляція може відбутися спонтанно до початку проведення пункції. При цьому від жінки необхідні часте проведення УЗД – моніторингу зростання фолікула, і це створює додаткове сильне емоційне напруження («а раптом фолікул вже зовулював?» «Чи дасть одна яйцеклітина розвиток ембріона?»). Тому протокол в природному циклі визнано низькорезультативним та має дуже обмежене застосування.
Пункція фолікулів
Трансвагінальна пункція (аспірація) фолікулів проводиться з метою забору фолікулярної рідини з ооцитами під внутрішньовенним знеболенням (анестезією) і триває 20-30 хвилин. Після чого пацієнтка перебуває під наглядом 1-2 години.
Під час пункції при ЕКЗ фолікулярну рідину відразу передають до ембріологічної лабораторії. Ембріолог проводить відділення ооцитів, промиваючи їх від фолікулярної рідини, попередньо оцінює їхній ступінь зрілості. Після чого всі ооцити поміщають у спеціальне живильне середовище і кладуть до інкубатора до проведення запліднення, яке відбудеться через 4 години від моменту отримання яйцеклітин.